Što je spirala?
Jedna od metoda kontracepcije, bilo da se radi o tzv. bakrenoj ili hormonskoj spirali (čija je kontracepcijska učinkovitost blizu 100%). Kontracepcijski učinak obje ove vrste intrauterinog uloška temelji se na njihovim mehaničkim karakteristikama, a hormonskog IUD-a još dodatno i na hormonskim karakteristikama.
Kome je namijenjena?
Svim ženama u reproduktivnoj dobi i u predmenopauzi kada je ciklus neredovit, ali još postoji.
Hormonska spirala se preporuča
- kao terapija obilnih menstruacija (menoragije) kod žena starijih od 35 godina,
- ženama koje su operirane zbog karcinoma dojke i moraju uzimati preparate tamoksifena (Nolvadex), koji može uzrokovati zadebljanje sluznice maternice i time bolesnicama pomaže da ne završe na kiretaži,
- nakon kiretaže zbog polipa ili obilnih krvarenja, može se razmotriti opcija postavljanja hormonske spirale, Mirene, čak i u slučajevima kad patohistološki nalaz nakon kiretaže pokaže promjene na stanicama
- i kod mioma, adenomioze i endometrioze kao zadnja konzervativna alternativa operativnom zahvatu
Što treba učiniti prije postavljanja?
Kompletan ginekološki pregled sa PAPA testom i ultrazvukom, te cervikalne briseve.
Svi nalazi moraju biti uredni.
Kada se postavlja?
Tijekom zadnjih dana menstruacijskog krvarenja, ambulantno, na ginekološkom stolu, u sterilnim uvjetima.
Dali je postupak bolan i kada se može vratiti uobičajenim dnevnim aktivnostima?
Anestezija nije potrebna, bol je minimalna ili nije prisutna. Iza postupka žena se normalno može vratiti uobičajenim dnevnim aktivnostima, jedino se taj dan ne preporuča teža fizička aktivnost.
Koliko dugo spirala smije stajati umaternici?
Hormonska spirala oko 5-7 godina, bakrena do 10 godina. Više od toga se ne preporuča, jer može doći do urastanja spirale, te ju se, kao takvu, može odstraniti samo kirurškim putem- kiretažom, histeroskopijom, ili čak i histerektomijom.